Strona Główna
       O nas
     Dokumentacja szkoły
       Działy
       Ciekawe strony 
       Kontakt tel. (52) 332-45-88
       poczta@spczaple.pl
        

Lajknij nas na facebooku ;)

 

 

 

 

 

Nasza Gmina

Wieś Czaple leży w powiecie Świeckim między dwoma jeziorami,
z których struga płynie do Wisły. W "Słowniku geograficznym Księstwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" można przeczytać:
"Czaple - (niem. Zappeln) Istniała już przed Krzyżakami. W roku 1320 miał tą wieś niejaki Hanusz. Polskim "posiedzicielem" był Eustachy Potocki. Po nim nabył Czaple około roku 1780 Targuzon Teper. Obszaru ziemi mają Czaple 1803 mórg, domów mieszkalnych 28, mieszkańców 197". Eustachy Potocki (ok.1720 - 1768) pełnił funkcje starosty tłumackiego, cześnika koronnego i generała artylerii. Wieś Czaple wniosła wraz z majątkiem jego żona Maryanna Kątska, spadkobierczyni podkanclerza litewskiego Stanisława Antoniego Szczuki.

Pięć kilometrów od Czapel znajduje się miasto Świecie. Miasto położone jest przy ujściu Wdy do Wisły w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego. Należy do najstarszych miast pomorskich i nadwiślańskich.

Najwcześniejsza wzmianka o Świeciu zachowała się w dokumencie
z 1198 roku, rezydującego tu księcia Grzymisława. Z liczniejszych dokumentów XIII-wiecznych znane jest jako naczelny gród kasztelanii oraz stolica dzielnicy i księstwa. Charakteru stolicy całego Pomorza Gdańskiego nabrało Świecie w latach 1266-69, kiedy to było siedzibą księcia. Był to stosunkowo silnie ufortyfikowany ośrodek władzy, centrum życia politycznego tej części Pomorza, prezentowało też znaczny potencjał ekonomiczno-gospodarczy. Już w XIII wieku Świecie stanowiło ośrodek miejski, który rozwijał się w oparciu
o zaawansowane zaplecze gospodarcze i ożywiony handel
na krzyżujących się w tym punkcie głównych szlakach handlowych.

Świecie posiada wiele turystycznych atrakcji. Największą z nich
a jednocześnie wizytówką miasta są ruiny zamku pokrzyżackiego.

Zamek Krzyżacki w Świeciu ulokowany w widłach rzeki Wdy i Wisły należy do nielicznych wodnych fortec średniowiecznej Europy, wzniesionych w stylu włoskim z wieżami owalnymi zamiast czworobocznych- typowych dla budowli krzyżackich. Wysoka (34,5m) wieża odchylona od pionu o prawie 1m (jedna z trzech w Polsce)
to wspaniały punkt widokowy na miasto i okolicę.
Na ulicy Ogrodowej znajduje się rzymsko-katolicka parafia p.w
św. Andrzeja Boboli.

Jest to typowa neogotycka świątynia wybudowana w latach 1892-1894, której zwieńczona podwójnym hełmem wieża dominuje w panoramie miasta. Najwartościowszym elementem wyposażenia jest uratowany
z wojennego pożaru i przeniesiony z kościoła staro-farnego obraz
"Sąd Ostateczny", który powstał na przełomie XVI i XVII wieku.
U wylotu ul. Klasztornej, biegnącej wzdłuż zachodniej pierzei rynku, znajduje się piękny, barokowy kościół pobernardyński. Ta barokowa budowla powstała w latach 1692-1720 wraz z zabudowaniami poklasztornymi, wykorzystywanymi od lat przez Wojewódzki Szpital
dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. Wszystkie obiekty wybudowane
są w styku barokowym. Pięcioboczny, nieregularny dziedziniec przed kościołem od zachodu, wydłużony ku północy otoczony jest z czterech stron arkadowym krużgankiem, w którym od frontu stoi wieża bramna. We wnęce wieży bramnej znajduje się gotycka rzeźba Matki Boskiej
z Dzieciątkiem z poł. XV wieku.

Wnętrze kościoła urządzone zostało w epoce Stanisława Augusta, ołtarz główny wykonany jest w stylu rokoko, a ołtarze boczne w stylu klasycystycznym.

Ponadto w Świeciu znajduje się wiele budynków wpisanych na listę zabytków pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, wśród których warto zobaczyć:
- Starostwo- obecnie Urząd Miejski (1880-1885),
ul. Wojska Polskiego 124
- Budynek Sądu (1847), ul. Sądowa
- Szpital (XIX wiek), ul. Wincentego 1
- Budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. F. Ceynowy (1876),
ul. Gimnazjalna 1
- Budynek Szkoły Podstawowej nr 1, onegdaj siedziba
Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół"
- Budynek Poczty, Mały Rynek 5
- Browar, ul. Browarowa 5
- Spichlerz, ul. Wodna 29
- Magazyn Zbożowy, ul. Mestwina 2

Tekst pobrano ze strony świeckiego portalu internetowego www.um-swiecie.pl ,
gdzie znaleźć możecie wiele ciekawych informacji dotyczących samego miasta,
jak i naszego powiatu.

 

 

© 2003 - 2019 AndLew